SUBMISSION

Schedule July 25 (Wed)

9:00-10:00

Keynote: Rodney Brooks

Miraikan-hall

The Philosophical Underpinnings of Work in Artificial Life

[profile]

Chair: Takashi Ikegami


10:00-10:30

Coffee break


10:30-12:00

Workshop: ALife Roadmap Workshop 2018

Venus

Organizers: Olaf Witkowski, Julien Hubert, Martin Biehl, Takashi Ikegami

[detail]

Workshop: PROTOCOGNITION 2018

Mars

Organizers: Andrew Adamatzky, Yukio Gunji, Jordi Vallverdú

[detail]

Workshop: Developing Software Standards for the Artificial Life Community

Mercury

Organizers: Clifford Bohm, Emily Dolson, Alexander Lalejini, Nitash CG, Charles Ofria

[detail]

Workshop: EVOSLACE: Workshop on the Emergence and Evolution of Social Learning, Communication, Language and Culture in Natural and Artificial Agents

Uranus

Organizers: Reiji Suzuki, Michael Spranger, Julien Hubert, James Borg, Takashi Hashimoto, Hiroto Yonenoh, Jacqueline Heinerman, Chris Marriott, Peter Andras, Kazutoshi Sasahara, Takaya Arita, Takayuki Nagai, Yoshinobu Hagiwara, Tadahiro Taniguchi

[detail]

Workshop: OEE3: The Third Workshop on Open-Ended Evolution

Innovation Hall

Organizers: Mark Bedau, Alastair Channon, Tim Taylor, Norman Packard, Steen Rasmussen, Takashi Ikegami

[detail]


12:00-13:30

Lunch break


13:30-15:00

Workshop: ALife Roadmap Workshop 2018

Venus

[detail]

Workshop: PROTOCOGNITION 2018

Mars

[detail]

Workshop: Developing Software Standards for the Artificial Life Community

Mercury

[detail]

Workshop: EVOSLACE: Workshop on the Emergence and Evolution of Social Learning, Communication, Language and Culture in Natural and Artificial Agents

Uranus

[detail]

Workshop: OEE3: The Third Workshop on Open-Ended Evolution

Innovation Hall

[detail]

ISAL Summer School

Neptune

Organizers: Matthew Egbert, Charles Ofria

[detail]


15:00-15:30

Coffee break


15:30-17:00

Workshop: ALife Roadmap Workshop 2018

Venus

[detail]

Workshop: Cognitive Development, Learning and Representation Co-construction in Human-Robots Systems and Ambient Intelligence Systems

Mars

Organizers: Amélie Cordier, Xavier Basset, Stéphane Doncieux, Amal El Fallah Seghrouchni, Frank Guerin, Salima Hassas, Bipin Indurkhya, Leonardo Lana De Carvalho, Mathieu Lefort, Georgi Stojanov

[detail]

Workshop: The Synthetic Approach to Biology and the Cognitive Sciences (SA-BCS 2018)

Mercury

Organizers: Luisa Damiano, Pasquale Stano

[detail]

Workshop: EVOSLACE: Workshop on the Emergence and Evolution of Social Learning, Communication, Language and Culture in Natural and Artificial Agents

Uranus

[detail]

Workshop: OEE3: The Third Workshop on Open-Ended Evolution

Innovation Hall

[detail]

ISAL Summer School

Neptune

[detail]


17:00-17:30

Coffee break


17:30-19:00

Workshop: ALife Roadmap Workshop 2018

Venus

[detail]

Workshop: Cognitive Development, Learning and Representation Co-construction in Human-Robots Systems and Ambient Intelligence Systems

Mars

[detail]

Workshop: The Synthetic Approach to Biology and the Cognitive Sciences (SA-BCS 2018)

Mercury

[detail]

Workshop: EVOSLACE: Workshop on the Emergence and Evolution of Social Learning, Communication, Language and Culture in Natural and Artificial Agents

Uranus

[detail]

Workshop: OEE3: The Third Workshop on Open-Ended Evolution

Innovation Hall

[detail]

ISAL Summer School

Neptune

[detail]


19:30-22:00

Banquet