SUBMISSION

Schedule July 26 (Thu)

9:00-10:00

Keynote: Elena Antonova

Miraikan-hall

Varela’s Legacy for ALIFE: from Enactive to Enlightened AI

[profile]

Chair: Hiro Iizuka


10:00-10:30

Lightning session

Miraikan-hall

Chair: Hiro Iizuka

10:00 The Surprising Creativity of Digital Evolution.
Joel Lehman, Jeff Clune and Dusan Misevic

10:10 Neuronal Variation as a Cognitive Evolutionary Adaptation.
Jory Schossau and Arend Hintze

10:20 Seeking Open-Ended Evolution in Swarm Chemistry II: Analyzing Long-Term Dynamics via Automated Object Harvesting.
Hiroki Sayama


10:30-11:00

Coffee break


11:00-12:15

Session: Biology

Miraikan-hall

Chair: Martin Hanczyc

11:00 Toward a Synthetic Acoustic Ecology: Sonically Situated, Evolutionary Agent Based Models of the Acoustic Niche Hypothesis.
Alice Eldridge and Chris Kiefer

11:25 Viva in Silico: A position-based dynamics model for microcolony morphology simulation.
Christoph Bader, Sunanda Sharma, Rachel Soo Hoo Smith, Jean Disset and Neri Oxman

11:50 Multi-objective Strategies for Exploring Form and Function in Crustaceans.
Claudia Szabo, Jayden Barnes and Pablo Munguia

Session: Neural Controllers

Venus & Mars

Chair: Takaya Arita

11:00 Systematic self-exploration of behaviors for robots in a dynamical systems framework.
Cristina Pinneri and Georg Martius

11:25 Analysing the Relative Importance of Robot Brains and Bodies.
Milan Jelisavcic, Diederik M. Roijers and A.E. Eiben

11:50 Modular Neural Control for Bio-Inspired Walking and Ball Rolling of a Dung Beetle-Like Robot.
Binggwong Leung, Mathias Thor and Poramate Manoonpong

Session: Agency Studies

Mercury

Chair: Tom Froese

11:00 Investigations of an Adaptive and Autonomous Sensorimotor Individual.
Matthew Egbert

11:25 From Physics to Pattern: Uncovering Pattern Formation in Tissue Electrophysiology.
Micah Brodsky and Michael Levin

11:50 An Artificial Life perspective on traditional Pacific wave navigation.
Inman Harvey

Tutorial: Introduction to Artificial Gene Regulatory Networks

Uranus

Organizers: Sylvain Cussat-Blanc, Wolfgang Banzhaf

[detail]

Tutorial: Avida-ED: A Tool for Artificial Life in the Classroom

Neptune

Organizers: Michael Wiser, Robert Pennock

[detail]


12:15-13:45

Lunch break


13:45-14:45

Keynote: Hiroshi Ishiguro

Miraikan-hall

Studies of Interactive Humanoids

[profile]

Chair: Takashi Ikegami


14:45-15:15

Coffee break


15:15-16:30

Session: Artificial Chemistry

Miraikan-hall

Chair: Keisuke Suzuki

15:15 Modular combinations of Artificial Chemistries.
Penelope Faulkner Rainford, Angelika Sebald and Susan Stepney

15:40 Evolving Reactive Agents with SignalGP.
Alexander Lalejini and Charles Ofria

16:05 The fittest, the common, and the dullest: Selection dynamics of exact autocatalytic replicators.
Ben Shirt-Ediss, Natalio Krasnogor and Harold Fellermann

Special Session: Morphogenetic Engineering

Venus & Mars

Chair: Rene Doursat, Hiroki Sayama

15:15 Holonic Cellular Automata: Modelling Multi-level Self-organisation of Structure and Behaviour.
Ada Diaconescu, Sven Tomforde and Christian Müller-Schloer

15:40 The Self-Assembling Brain: Contributions to Morphogenetic Engineering from a Self-Organizing Neural Network in the Insect Brain.
Robin Hiesinger

16:05 Modeling Cell Migration in a Simulated Bioelectrical Signaling Network for Anatomical Regeneration.
Giordano Ferreira, Matthias Scheutz and Michael Levin

Session: Evolution and Networks

Mercury

Chair: Miguel Aguilera

15:15 Topological resilience in non-normal networked systems.
Malbor Asllaniand Timoteo Carletti

15:40 Exploring Exploration Catastrophes in Various Network Models.
Geoff Nitschke and David Shorten

16:05 Multi-modeling the morphogenesis of transportation networks.
Juste Raimbault

Tutorial: Introduction to Artificial Gene Regulatory Networks

Uranus

[detail]

Tutorial: Avida-ED: A Tool for Artificial Life in the Classroom

Neptune

[detail]